contact-us

לקבלת ייעוץ עם הצוות המקצועי

לקבלת ייעוץ עם הצוות המקצועי

  התמכרות לרשתות חברתיות

  התמכרות לרשתות חברתיות

  מאמר זה עוסק בתופעה שנקראת "התמכרות לרשתות חברתיות," שבה משתמשים ברשתות חברתיות כמו פייסבוק, אינסטגרם, טוויטר ושאר פלטפורמות חברתיות משקיעים כמה שעות ביום בשוטטות ברשתות. התמכרות לרשתות חברתיות משפיעה באופן שלילי על החיים היומיומיים והבריאות הנפשית של האנשים וסביבתם.

  סיבות והשלכות של התמכרות לרשתות חברתיות

  1. התבודדות : שימוש ברשתות חברתיות נותן תחושה של מענה על הצורך לקשר ותחושת שייכות בכך השימוש ברשתות חברתיות עלול להתחרות במציאות החיים היומיומית.

  2. פרטיות ובטיחות: שימוש ברשתות חברתיות עשויה לגרום לקושי בנוגע לפרטיות ובטיחות. אנשים שמשתמשים ברשתות חברתיות במידה מוגזמת עשויים לפרסם מידע פרטי\ סיסמאות\ תמונות אינטימיות באופן שאינו מאובטח, מה שעשוי לגרום לפגיעה בפרטיותם ובביטחונם.

  3. חוסר ביטחון: רשתות חברתיות מאפשרות הצצה לעולם של אחרים, ואפשרות להשוואת עצמי לאחרים באופן נרחב. משתמשים עלולים להאמין למצג השווא ולהרגיש לחץ להיות כמו האחרים או להוכיח משהו בערימת הלייקים והשיתופים ברשת. חוויות אלו גורמות לרגשות של ערך עצמי נמוך ולדיכוי.

  4. התמכרות פיזיולוגית: כמו במקרים של התמכרות לסמים\ התמכרות לאלכוהול\ התמכרות למסכים, ישנה התמכרות פיזיולוגית לרשתות חברתיות. בזמן השימוש ברשתות הגוף משחרר דופמין, הורמון שגורם לתחושות של אושר ןמניע את המשתמשים לחזור ולהשקיע ברשתות זמן רב יותר בכעין מעגל התמכרותי.

  5. הפתרון: כדי להתמודד עם שימוש ברשתות חברתיות, חשוב ליצור תודעה לנפש ולהתייעץ עם אנשי מקצוע.

   

  רשתות חברתיות- תקשורת

  אנו חיים בדור בו הרשתות החברתיות הפכו לחלק מהתקשורת הבין אישית. בעבר התקשורת הבין אישית כללה שימוש במכתבים, שיח וכדומה- כיום נראה שללא רשת חברתית לא ניתן לקיים קשרים. חיים בדור זה הם חיים מתעתעים. מצד אחד כולנו רואים איך הרשתות החברתיות מרחיקות אותנו אט אט מהקשרים ומהמציאות היומיומית, ומאידך- איך ניתן ליצור קשרים מלבד דרך הרשתות.

  בעזרת טיפול ששם דגש על יצירת קשר ונותן מענה לצורך בשייכות נראה שאט אט אנשים שמצאו מקלט ברשתות החברתיות, יוצאים מחוץ לחומת ההגנה שבנו. מכון הרמוניה מכיל בתוכו צוות רב מקצועי שרואה בהתמכרות הגנה- בעזרת הקשר- המקום הבטוח אנו רואים שאנשים מצליחים לוותר על התמכרותם ומחשפים דרך חיים חדשה.

   

   

  לקבלת ייעוץ עם הצוות המקצועי

  לקבלת ייעוץ עם הצוות המקצועי

   למאמרים נוספים

   post-image
   הפרעת קשב והימורים

   הפרעת קשב והימורים: קשר מסוכן הפרעת קשב (ADHD) היא הפרעה נפוצה הגורמת לקשיי ריכוז, היפראקטיביות וחוסר...

   המשך קריאה
   post-image
   הפרעת קשב וריכוז והתמכרות

   הפרעת קשב וריכוז והתמכרות הפרעת קשב וריכוז והתמכרות הן שתי הפרעות נפוצות ומורכבות שנמצא כי קיים...

   המשך קריאה
   post-image
   גישות לטיפול בהתמכרות לסמים - השוואה בין מרכזי גמילה פתוחים וסגורים

   מבוא התמכרות לסמים מהווה אתגר חברתי ובריאותי מורכב, הדורש התערבות טיפולית מקצועית ורב-מערכתית. קיימות שיטות טיפול...

   המשך קריאה

   התמכרות לטוויטר

   התמכרות לטוויטר: הפנדמיה החברתית שאנחנו מתמודדים איתה

   טוויטר, כמו רשתות חברתיות אחרות, הפך לחלק בלתי נפרד מחיי היום-יום של מיליוני אנשים ברחבי העולם. הפלטפורמה הזו מציעה את הפריבילגיה לחשוב ולהביע את דעותיהם בזמן אמת ובפני קהל רחב, והיא גם מספקת חלון לעולם החדשות והאירועים הנקראים ברחבי העולם. אך בצד החיובי של טוויטר, ישנם גם צדדים שנמצאים במהירות המתפתחת והתוך כך מגרמים למשתמשים להתמכר לפלטפורמה זו בדרך שאינה תמיד בריאה.

   הנה כמה מהיבטים החשובים להבנת התמכרות לטוויטר:

   1. הבידור וההתרגשות: טוויטר מציעה משחק פסטורל רחב בו כל אחד יכול להיות המפרגן, המתנגן או המחמיא. כאשר מקבלים טוויט מחבר או ידוע שמחמיא לנו או מציין אותנו, הרגשת האושר והרגעים החיוביים מתרבים והם יכולים להתרגש מאוד מכך. זהו משמעותי ומסוכן כאשר התרגשות זו הופכת למקור אמוציות ראשי והתמצביתיות בחיינו.

   2. זמן לבוא ולהלך: הצפיפות של הפרטים והמידע שנשולף מטוויטר עשויים להקשות על משתמשים לנתח ולהתנגד לנתונים בצורה נכונה. ההתמכרות לפלטפורמה יכולה לגרום לאנשים להיות מושפעים על ידי טרנדים, מידע שמפרסם משתמשים אחרים ועוד. זה יכול לגרום לפחד, לעצבים ולחרדות כשמצטרפים לטונאמים רגשיים ברשת החברתית.

   3. ההתמכרות הפיזיולוגית: כמו במקרים של התמכרות לסמים או לאלכוהול, ישנה התמכרות פיזיולוגית לטוויטר. כאשר אנחנו מקבלים טוויטים חדשים או מתגוננים באותה מהירות כמו במשחק סימולטור, המוח שלנו משחרר דופמין, הורמון שגורם לתחושות הנעה ואושר. בגלל החוויות האושר האלו, יכול המשתמש לפתח התמכרות פיזיולוגית שמובילה אותו לשבועות רבים של בידור אינסופי על פלטפורמת הטוויטים.

   4. השוואת עצמו לאחרים: טוויטר מציעה למשתמשים לראות את כמות העוקבים, הלייקים והרטוויטים שקיבלו לכל טוויט. ההשוואה לאחרים עשויה ליצור חוויות של ניצחון