contact-us

לקבלת ייעוץ עם הצוות המקצועי

לקבלת ייעוץ עם הצוות המקצועי

  התערבות / Invtervention

  התערבות / Invtervention

  לא תמיד פשוט להביא את המכור לטיפול, במרבית הפעמים נאלץ לראות את היקר לנו טובע בביצות הייאוש, ההרס, אך מסרב בתוקף לקבלת יעוץ מקצועי.

  במכון הרמוניה אנו מאמינים ששימור ההתמכרות לא היה מתאפשר בסביבה עם גבולות ואחריות אישית, ולכן תחילה נתמקד בבני המשפחה הנכונים לשינוי, בכדי לאפשר הצבת גבול ממקום בריא- ולא מעניש, לאפשר לקיחת אחריות – לא מתוך וויתור אלא מתוך הבנה כי איננו יכולים לקחת אחריות בשביל אחרים, אך לעיתים בתמימות, אנו לא מאפשרים לאחרים לקחת אחריות על עצמם.

  כאשר מדובר בהתמכרות לחומרים מסוכנים, לא ניתן לייפות את המציאות – לא רק האדם הסובל מן ההתמכרות נפגע, אלא גם משפחתו והסובבים אותו. על אף שזו ההצדקה הנפוצה בקרב משתמשים, והיא תישמע להם הגיונית, זהו אינו המצב בפועל. גם כאשר הקשר עם המשפחה והקרובים רופף עד לא קיים – יש סיכוי גבוה כי הם עדיין יושפעו.

  אנשים הסובלים מהתמכרות יהיו לעיתים בהכחשה לגבי מצבם, ויהיו מוכנים לפנות לטיפול אך ורק אם משפחתם תיזום התערבות. התערבויות אינן תהליך קל, אך לרוב הן בדיוק הדבר שיציל את חייו של האדם.

  אם אתה או מישהו שאתה אוהב נאבקים בהתמכרות, רוב הסיכויים שחווית כמה מהבעיות הבאות:

  יחסים מתוחים

  אחת הדרכים הקלות ביותר ליצור מתח בכל מערכת יחסים היא שאחד האנשים בה יסבול מתמכרות. ההתמכרות גורמת לסובלים ממנה לפגוע באלה שהם הכי אוהבים, אפילו ללא כוונה.

  מערכות יחסים רבות נהרסו בגלל התמכרות, וחבל, כי מערכות יחסים הופכות את החיים לנפלאים. אמנם נדרשת עבודה קשה כדי לשקם את היחסים עם בני המשפחה לאחר תחילת הטיפול, אך חידוש הקשר הזה שווה את המאמץ.

  אמון שבור

  דבר עצוב נוסף בהתמכרות הוא שהיא גורמת לאנשים לשקר לגבי דברים שונים. השקרים בדרך כלל מתחילים בקטן, כמו כמה אדם שותה, איפה הוא היה, מה קרה לכסף שהוא לווה וכו'.

  רשימת השקרים שנובעת מההתמכרות יכולה להימשך עוד ועוד. ככל שתגדל כמות השקרים כך יפחת האמון בשקרן, אמון שקשה לזכות בו וקל מאוד להפסיד. יידרש זמן ומאמץ רב בכדי שבני המשפחה והאהובים יוכלו לשוב ולבטוח באדם, לאחר שיתפכח, וזה מובן.

  בעיות כלכליות

  התמכרות גורמת לאנשים לבזבז את רוב המשאבים שלהם על סמים ואלכוהול, וככל שזו מתקדמת – כך הסובל ממנה ישלם יותר כדי לתחזק אותה. הוא יתחיל ללוות כסף ממשפחתו ומקרוביו, ולא יוכל להחזיר אותו, וכך גם מצב זה יוסיף על הפגיעה במערכות היחסים.

  פחד וחרדה

  אין דבר גרוע יותר מהחשש לחייו ולביטחונו של אדם אהוב. הורים לילדים המשתמשים בסמים אסורים חוששים לעתים קרובות שהם לעולם לא יראו את ילדיהם שוב. הסיכויים למנת יתר גבוהים מאוד, במיוחד ככל שהאדם משתמש בסמים זמן ממושך יותר.

  אנשים עם בני משפחה הסובלים מבעיות שתייה דואגים לעתים קרובות שיקירם ייעצר בשל נהיגה בשכרות. רשימת הפחדים נמשכת… החששות הללו גובים מחיר כבד מרווחת האדם.

  סטיגמה חברתית

  אחד הדברים העצובים ביותר בהתמכרות הוא הסטיגמה החברתית סביב המצב. למרבה הצער, אנשים רבים שיפוטיים בנוגע לנושא הזה. הסטיגמה החברתית סביב ההתמכרות מקשה לא רק על המתמודד עם ההתמכרות, אלא גם על משפחתו.

  בני משפחה רבים שיקיריהם סובלים מהתמכרות יאלצו גם להתמודד עם שיפוט מהסובבים שאינם מבינים את המצב. הסטיגמה החברתית סביב ההתמכרות לא עוזרת לפתור את הבעיה ורק מחמירה את המצב עבור כל המעורבים.

  אם אחד מקרוביך סובל מבעיות התמכרות ואתה חש חוסר ישע, דע כי יש מה לעשות.

  פנה אלינו לקבלת יעוץ.

  לקבלת ייעוץ עם הצוות המקצועי

  לקבלת ייעוץ עם הצוות המקצועי

   למאמרים נוספים

   post-image
   הפרעת קשב וריכוז והתמכרות

   הפרעת קשב וריכוז והתמכרות הפרעת קשב וריכוז והתמכרות הן שתי הפרעות נפוצות ומורכבות שנמצא כי קיים...

   המשך קריאה
   post-image
   גישות לטיפול בהתמכרות לסמים - השוואה בין מרכזי גמילה פתוחים וסגורים

   מבוא התמכרות לסמים מהווה אתגר חברתי ובריאותי מורכב, הדורש התערבות טיפולית מקצועית ורב-מערכתית. קיימות שיטות טיפול...

   המשך קריאה
   post-image
   מרכז גמילה פתוח מול מרכז גמילה סגור

   מרכזי גמילה מסמים ואלכוהול מהווים מקום מפלט ותמיכה לאנשים המתמודדים עם התמכרויות. קיימים שני סוגים...

   המשך קריאה