contact-us

לקבלת ייעוץ עם הצוות המקצועי

לקבלת ייעוץ עם הצוות המקצועי

  התמכרות לקוקאין

  התמכרות לקוקאין

  גמילה מקוקאין

  ישנן מספר מורכבויות בטיפול בהתמכרות לקוקאין. הראשונה מתרחשת לאחר פרק זמן ארוך של שימוש בקוקאין, כאשר המוח זקוק לסם כדיי לייצר דופמין כלשהו או אפילו כדי להרגיש "נורמלי". תסמיני גמילה מקוקאין מתרחשים ברגע הפסקת השימוש בסם. אנשים מכורים רבים ממשיכים להשתמש בקוקאין רק כדי להימנע מתופעות הלוואי הללו. 

  מורכבות שניה נוגעת באתגר הפסיכולוגי המתעורר בגמילה מקוקאין. בשונה מסמים אחרים בהם ישנה תלות גופנית גבוהה ותסמיני גמילה פיזיים ברורים, ב- גמילה מקוקאין הסיפור הוא אחר. גמילה מקוקאין נמשכת מספר חודשים, בהם חווים תסמינים חזקים של: אי שקט נפשי, עצבנות, התקפי חרדה, דיכאון, היעדר אנרגיות וכמיהה עזה לשימוש בסם.

  מורכבות שלישית נוגעת לתפיסת העצמי של אלו המכורים לקוקאין. בתפיסה העצמית לרוב הם רואים עצמם כאנשי משפחה, אנשי עבודה, אנשי עסקים וכדומה. הם לא רואים את עצמם כשאר המוכרים ולכן מתקשים להשתלב במרכזי טיפול. 

  במכון הרמוניה אנחנו רואים את השימוש בחומרים ככלי לריפוי עצמי שלרגעים מסוימים נתן הפוגה מהקושי אך במקביל החריף את הבעיה והעצים אותה. באמצעות תהליך שמתחיל בהימנעות מחומרים והתנהגויות מזיקות, אנו חושפים את הבעיה הראשונית, את תהומות הלב שלא קיבלו מענה, ומתמקדים בהם. בהדרגה התשוקה לחומרים או התנהגויות הופכת שולית, ואת מקומה תופסת מוטיבציה לחיים אחרים, מלאי יצירה, מימוש ומשמעות.

  דרכי הטיפול שאנו מציעים בהתמקדות בגמילה מקוקאין מורכבות ממגוון מענים ומותאמת לכל מטופל בהתאם למצב תפקודו וחומרת מצבו:

  אנו ממליצים לאחר שלב הגמילה הפיזית על תהליך טיפול פרטני\קבוצתי ו\או מרכז יום בהתאם לצרכי המטופל ותפקודו. הצלחת הגמילה תלויה באופן בו נעניק טיפול מותאם לצרכי המטופל ולמצבו הנפשי 

  עוד על סם הקוקאין

  למרות שמדובר בסם נפוץ, חשוב לדעת שמדובר בסם בעל השפעה חזקה ומסוכנת ביותר. הקוקאין מופק מעלי צמח הקוקה, שגדל בעיקר בדרום אמריקה באזורים ההרריים של קולומביה, בוליביה ופרו. קוקאין משמש ברפואה להרדמה מקומית, בעיקר בניתוחי עיניים, אף וגרון. החזקתו וצריכתו שלא למטרות רפואיות אסורות כמעט בכל רחבי העולם. 

  הקוקאין נחשב "סם של עשירים", בשל מחירו הגבוה יחסית לסמים אחרים.השפעות הקוקאין גורמות להמרצה של מערכת העצבים המרכזית, דיכוי התיאבון ותחושת אופוריה ומרץ. בנוסף, הקוקאין מחולל אפקט של הרדמה מקומית, והיה בשימוש לצרכים אלה לפני שהשימוש בו כסם רחוב הפך נפוץ.

  הקוקאין משפיע על תהליך העברת מידע בין סינפסות המוח, דרך חסימת נשא דופמין, שאחראי לספיגה חוזרת של דופמין לתא הקדם סינפטי. בכך הקוקאין גורם להגדלת כמויות הדופמין הנמצאות בחלק הקדם סינפטי. פעילות יתר זו של מערכת הדופמין גורמת לרוב ההשפעות ההתנהגויות וההשפעות ההתמכרותיות. צריכת מנת יתר של קוקאין גורמת להיפרתרמיה, עליה משמעותית בלחץ הדם העשויה להיות מסכנת חיים, הפרעה בקצב הלב ומוות.

  איך תדע שאתה או מישהו מהיקרים לך משתמש יותר מהנורמה בקוקאין?

  • האם נראה לעין ולסובבים אותך שאתה מושך הרבה באף? האם אתה מושך הרבה כספים מחשבון הבנק שלך ובכל חודש יש משיכות מזומנים גבוהות? האם יש לך התנהגויות שלא מתאימות לך?
  • התמכרות לקוקאין הינה התמכרות יקרה הדורשת מהמכור להשתמש בסכומים גדולים של כסף בכדי לתחזק את השימוש שלו. הסם הינו ממכר ביותר ובעל השפעה לטווח זמן קצר יחסית, הגורם למשתמש לחשוק בו שוב ובמהרה. ולכן, כשזמני השימוש קצרים, התדירות בשימוש הולכת ועולה וכך גם עלויות השימוש.
  • בעבר היית משתמש בקוקאין רק במסיבות או באירועים חברתיים? היום פתאום אתה משתמש פעמיים בשבוע? תדירות השימוש עלתה?
  • העלאת תדירות השימוש אופיינית מאוד. הסם הינו ממכר ביותר וגורם לתלות פסיכולוגית חזקה.
  • אתה מרגיש תחושת "היי" אושר מיידי, וזה גורם לאיבוד שיקול הדעת ולאיבוד שיקולים ערכיים. משתמשי קוקאין בדרך כלל יפעלו דרך דפוסי התנהגות ללא הגבלות, הסתרות ושקרים לעצמם ולסביבתם.
  • נוטה לצרוך את הסם יחד עם אלכוהול? דע כי זהו מעגל שפועל יחד ומתחזק זה את זה.
  • תופעה נוספת של התמכרות לקוקאין הינה עלייה בצריכת סמים נוספים או בתרופות מרשם כגון: כדורי שינה ותרופות מרשם אחרות להרגעה אשר מגיעות לשימוש מיד לאחר ירידת ההשפעה של הקוקאין על מנת לאזן את "הדאון" הקשה שמגיע יש לאחר מכן.
  • התנהגות ספונטנית ולא מוסברת.

  מהם התסמינים הפיזיים של התמכרות לקוקאין?

  • בעיות שינה.
  • ערנות והיפר-אקטיביות למשך שלושה ימים של שימוש ולאחר מכן נפילה דרסטית לשינה מרובה.
  • אי שקט, תסמיני קריז, חרדה, מדיכאון לאקסטזה, תוקפנות ואגרסיביות.
  • לאורך זמן ניתן לראות שישנה ירידה דרסטית במשקל, עלייה בחשק מיני אך בעיות בתפקוד מיני.

  שלבי התמכרות לקוקאין

  גמילה מקוקאין הוא צעד חשוב לשינוי ההרגל ברגע שמתגלה התמכרות לקוקאין. גמילה מסם קוקאין אינה משימה קלה, אך ישנם תהליכים רבים שנכנסים לפעולה, שברוב המקרים, דורשים מרכז ייעודי לגמילה מקוקאין כמו מכון הרמוניה. ההחלטה להפסיק להשתמש בקוקאין היא הדבר הכי חכם לעשות והוכחה כיעילה מאוד. תהליך הגמילה מקוקאין מתחיל בהפסקה מיידית של השימוש כדי להתחיל בגמילה. לאחר מכן, שלבי הטיפול והשילוב מחדש בחיים הנורמליים מתחילים באמצעות פסיכולוגיה ושינוי הרגלי המטופל.

  איך מתבצע הטיפול בהתמכרות לקוקאין

  גמילה מסם קוקאין מצריכה הסכמה ראשונית של המכור לקוקאין, אשר מודע לבעיה ומגיע להחלטה לטפל בה. מוטיבציה ורצון להיגמל הם המפתח לתהליך הניקוי לאחר התמכרות לקוקאין. קוקאין הוא אחד הסמים הממכרים ביותר, ולכן הצעד הראשון הוא ניקוי רעלים כדי להוציא 100% קוקאין מהמערכת של המטופל. בשלב זה ולאורך כל הטיפול, השימוש אסור ומתחילים לטפל בסימפטומים הנגרמים מהתמכרות לקוקאין. לבקש עזרה להיגמל מקוקאין זה לא רע, זה צעד קדימה.

  התמכרות לקוקאין- הפסיכולוגיה מאחורי הגמילה

  לאחר התמכרות לקוקאין תהליך הגמילה כולל התגברות על ההתמכרות הפסיכולוגית וההשלכות הפסיכולוגיות הנגרמות מההתמכרות לקוקאין עצמה, ולומדים כיצד להיפטר ביעילות מקוקאין. בעזרת פסיכולוגיה יישומית, המטופל עובד עם היבטים וטכניקות שונות שניתן ליישם בחיי היום יום ובסביבתו ויסייעו לו לעבוד על היסודות שימנעו ממנו לצרוך את הסם שוב.

  בעזרת אסטרטגיות טיפוליות, תהליך השיקום בונה מחדש את האישיות, משפר את יכולת ההתמודדות עם מצבים שהובילו לשימוש בסמים. שיפור הדימוי העצמי הוא המפתח ותהיה לו השפעה חיובית על חיי היומיום של המטופל לאחר סיום הטיפול. במרכז לגמילה מקוקאין, התהליך מותאם למאפיינים ולצרכים של כל מטופל שאינו יכול או לא יודע כיצד להיגמל מקוקאין. כמרפאה לטיפול בקוקאין, נדרשת נוכחות של פסיכיאטרים, שילוב של טיפול פרטני וטיפול קבוצתי, או השתתפות בסדנאות קוגניטיביות התנהגותיות כגון סדנאות מיומנויות חברתיות או סדנאות לניהול רגשות.

  גם בשלב זה, המומחים של מכון הרמוניה יעזרו למטופל וייקחו חלק בהתפתחות האישית שלו, תוך השגת הטיפול המותאם אישית שהופך את מכון הרמוניה למקום בטוח ויעיל לגמילה מהתמכרות לקוקאין. מכון הרמוניה מספק את הסיוע הדרוש לכל מטופל במהלך הטיפול, ומבטיח את שלומו והחלמתו של כל מי שמוכן להילחם על החיים שלו.

  לקבלת ייעוץ עם הצוות המקצועי

  לקבלת ייעוץ עם הצוות המקצועי

   לשירותים נוספים

   מאפייני התמכרות לקוקאין

   כסם רחוב, קוקאין נראה כמו אבקת קריסטל עדינה ולבנה. סוחרי רחוב לרוב מערבבים את זה עם דברים כמו עמילן תירס, טלק או קמח כדי להגדיל את הרווחים. הם עשויים גם לערבב אותו עם סמים אחרים כגון אמפטמין הממריץ, או אופיואידים סינתטיים, כולל פנטניל, חומרים שאחראים על התפתחות התמכרות לקוקאין.

   הוספת אופיואידים סינתטיים לקוקאין היא מסוכנת במיוחד כאשר אנשים המשתמשים בקוקאין אינם מבינים שהוא מכיל את התוסף המסוכן הזה. מספרים גדלים של מקרי מוות ממנת יתר בקרב משתמשי קוקאין עשויים להיות קשורים לחומרים הנלווים לייצור הסם.

   בשורה התחתונה, אפשר וצריך להיגמל מקוקאין

   המומחים במכון הרמוניה ייעוץ והדרכה, מספקים שירותי ייעוץ, תמיכה, טיפול וליווי התמכרויות והתנהגויות מזיקות שונות, עם ותק של שנים רבות בתחום, עד להצלחה בתהליך גמילה מקוקאין או מכל התמכרות אחרת.

   מה הם התסמינים הפיזיים של התמכרות לקוקאין?

   • בעיות שינה.
   • ערנות והיפר-אקטיביות למשך שלושה ימים של שימוש ולאחר מכן נפילה דרסטית לשינה מרובה.
   • אי שקט, תסמיני קריז, חרדה, מדיכאון לאקסטזה, תוקפנות ואגרסיביות.
   • לאורך זמן ניתן לראות שישנה ירידה דרסטית במשקל, עלייה בחשק מיני אך בעיות בתפקוד מיני.

   רקע על שימוש והתמכרות לקוקאין​

   למרות שמדובר בסם נפוץ, חשוב לדעת שמדובר בסם שהינו אחד מבעלי ההשפעה החזקה ביותר ומהמסוכנת ביותר. הקוקאין מופק מעלי צמח הקוקה, שגדל בעיקר בדרום אמריקה באזורים ההרריים של קולומביה, בוליביה ופרו. קוקאין משמש ברפואה להרדמה מקומית, בעיקר בניתוחי עיניים, אף וגרון. החזקתו וצריכתו שלא למטרות רפואיות אסורות כמעט בכל רחבי העולם. הקוקאין נחשב "סם של עשירים", בשל מחירו הגבוה יחסית לסמים אחרים.

   השפעות הקוקאין גורמות להמרצה של מערכת העצבים המרכזית, דיכוי התיאבון ותחושת אופוריה ומרץ. בנוסף, הקוקאין מחולל אפקט של הרדמה מקומית, והיה בשימוש לצרכים אלה לפני שהשימוש בו כסם רחוב הפך נפוץ.

   התמכרות לקוקאין​ – כדאי לדעת

   הקוקאין משפיע על תהליך העברת מידע בין סינפסות המוח, דרך חסימת נשא דופמין, שאחראי לספיגה חוזרת של דופמין לתא הקדם סינפטי. בכך הקוקאין גורם להגדלת כמויות הדופמין הנמצאות בחלק הקדם סינפטי. פעילות יתר זו של מערכת הדופמין גורמת לרוב ההשפעות ההתנהגויות וההשפעות ההתמכרותיות.

   צריכת מנת יתר של קוקאין גורמת להיפרתרמיה, עליה משמעותית בלחץ הדם שעשויה להיות מסכנת חיים, הפרעה בקצב הלב ומוות, סממנים נפוצים לשימוש לרעה בקוקאין.

   דרכי טיפול ועזרה שאנו מציעים:

   • אישפוז ביתי.
   • מרכז יום.
   • טיפול פרטני.

   גמילה מקוקאין

   הגמילה מקוקאין מאתגרת בפן הפסיכולוגי, בשונה מסמים אחרים בהם ישנה תלות גופנית גבוהה ותסמיני גמילה פיזיים ברורים, בגמילה מקוקאין ניתן לראות כי הסיפור הוא אחר.

   הגמילה מקוקאין נמשכת מספר חודשים, בהם חווים תסמינים חזקים של: קריז, אי שקט נפשי, עצבנות, התקפי חרדה, דיכאון, היעדר אנרגיות וכמיהה עזה לשימוש בסם.

   התמכרות לקוקאין

   אנו ממליצים לאחר שלב הגמילה הפיזית על תהליך טיפול פסיכולוגי ומרכז יום בהתאם לצרכי המטופל ותפקודו.

   הצלחת האשפוז הביתי תלויה באופן שבו נעניק טיפול מותאם לצרכים ולמצב הנפשי של המטופל והתהליך יהיה מלווה מקרוב ובאופן אינטנסיבי.

   במכון הרמוניה אנו מבינים שעל מנת שהטיפול בהתמכרויות יבוצע כהלכה, יש צורך בצוות רב מקצועי שבראשו פסיכיאטר בזמינות גבוהה שיתווה את ההליך הרפואי ובשילוב עם עובדת סוציאלית, מטפלים ומדריכים עם ניסיון מעשי וכלי טיפול מגוונים על מנת להתמודד עם הסיטואציות הרבות שעלולות להתעורר

   שאלות ותשובות

   קוקאין הוא סם ממריץ ממכר בעוצמה העשוי מעלים של צמח הקוקה. למרות שספקי שירותי בריאות יכולים להשתמש בו למטרות רפואיות תקפות, כגון הרדמה מקומית עבור ניתוחים מסוימים, שימוש בקוקאין לפנאי אינו חוקי בעיקר בשל הסיכון להתפתחות התמכרות לקוקאין.

   מכון הרמוניה ייעוץ והדרכה מספק שירותי טיפול, ייעוץ וליווי בתוכניות גמילה מהתמכרות לקוקאין והתמכרויות אחרות.

   עם התמכרות לקוקאין, המכורים שואפים אבקת קוקאין דרך האף, או שהם משפשפים אותה לתוך החניכיים. אחרים ממיסים את האבקה ומזריקים אותה לזרם הדם. יש אנשים שמזריקים שילוב של קוקאין והרואין.

   שיטה נפוצה נוספת לשימוש היא עישון קוקאין שעבר עיבוד לייצור גביש סלע. הגביש מחומם לייצור אדים הנשאפים לתוך הריאות. צורה זו של קוקאין נקראת קראק, מונח שמתייחס לצליל הפצפוץ של הסלע בזמן שהוא מחומם. יש אנשים שגם מעשנים קראק על ידי פיזור החומר על מריחואנה או טבק, ועישון כמו סיגריה.

   • האם נראה לעין ולסובבים אותך שאתה מושך הרבה באף? האם אתה מושך הרבה כספים מחשבון הבנק שלך ובכל חודש יש משיכות מזומנים גבוהות? האם יש לך התנהגויות שלא מתאימות לך?
   • התמכרות לקוקאין הינה התמכרות יקרה הדורשת מהמכור להשתמש בסכומים גדולים של כסף בכדי לתחזק את השימוש שלו. הסם הינו ממכר ביותר ובעל השפעה לטווח זמן קצר יחסית, הגורם למשתמש לחשוק בו שוב ובמהרה. ולכן, כשזמני השימוש קצרים, התדירות בשימוש הולכת ועולה וכך גם עלויות השימוש.
   • בעבר היית משתמש בקוקאין רק במסיבות או באירועים חברתיים? היום פתאום אתה משתמש פעמיים בשבוע? תדירות השימוש עלתה?
   • העלאת תדירות השימוש אופיינית מאוד. הסם הינו ממכר ביותר וגורם לתלות פסיכולוגית חזקה.
   • אתה מרגיש תחושת "היי" אושר מיידי, וזה גורם לאיבוד שיקול הדעת ולאיבוד שיקולים ערכיים. משתמשי קוקאין בדרך כלל יפעלו דרך דפוסי התנהגות ללא הגבלות, הסתרות ושקרים לעצמם ולסביבתם.
   • נוטה לצרוך את הסם יחד עם אלכוהול? דע כי זהו מעגל שפועל יחד ומתחזק זה את זה.
   • תופעה נוספת של ההתמכרות לקוקאין הינה עלייה בצריכת סמים נוספים או בתרופות מרשם כגון: כדורי שינה ותרופות מרשם אחרות להרגעה אשר מגיעות לשימוש מיד לאחר ירידת ההשפעה של הקוקאין על מנת לאזן את "הדאון" הקשה שמגיע יש לאחר מכן.
   • התנהגות ספונטנית ולא מוסברת.

   במקרים רבים, התמכרות לקוקאין מאופיינת בנטילת הסם בתדירות גבוהה, במינונים הולכים וגדלים – כדי לשמור על תחושת הריחוף. קוקאין מגביר את רמות הדופמין החומר הכימי הטבעי במוח, שקשור לשליטה בתנועה ובצורך בתגמול.