contact-us

לקבלת ייעוץ עם הצוות המקצועי

לקבלת ייעוץ עם הצוות המקצועי

  קבוצות טיפוליות

  קבוצות טיפוליות

  במכון הרמוניה אנו מפעילים מספר קבוצות טיפוליות:

  • קבוצת פסיכודרמה – בהנחיית חגית גילוני, פסיכודרמטיסטית ומנחת קבוצות.
  • קבוצה טיפולית דינאמית – בהנחיית אליהו אלבז, מייסד המכון, יועץ בתהליכי גמילה ומנחה קבוצות.
  • קבוצה ברוח תוכנית 12 הצעדים – בהנחיית אליהו אלבז.
  • קבוצת "כלים" – בהנחיית רייצ'ל דרעי, עובדת סוציאלית ומנחת קבוצות.

  הטיפול הקבוצתי מבוסס על טכניקה וגישה טיפולית דומה לזו של הטיפול הפרטני, אך בשונה משיטת הטיפול הפרטני שם התהליך מתבצע רק עם המטפל, בתהליך הטיפול הקבוצתי האינטראקציות בין חברי הקבוצה מציפות טריגרים רבים המאפשרים למטופל לבחון את דפוסי התנהגותו וחשיבתו עם מגוון דמויות. דרך בחינה זו המטופל לומד על מערכות יחסים בחייו, קשיים, ודפוסי התנהגות וחשיבה המלווים אותו מחוץ לקבוצה.

  לקבוצות הטיפוליות אין ספור אלמנטים מרפאים, החשובים שבהם הינם:

  • הזדהות – המאפשרת נורמליזציה ותחושת מסוגלות
  • רשת תמיכה במצבי משבר.

  "אנחנו כאן כי אין כל דרך לברוח מעצמנו,

  אנחנו בורחים מעצמנו.

  עד שנפגוש במבטם ובליבם של אחרים,

  עד שסודותינו יחשפו לא נרגיש בטחון.

  עד שנפסיק לפחד מעצמנו לא נוכל להכיר אחרים.

  איפה נמצא מראה שכזאת שתשקף את עצמנו כפי שאנו.

  כאן נשתקף כבני אדם, שותפים שווים בחברה ככולם.

  כאן נעזוב את הבדידות והמוות, כאן תצמח בתוכנו דרך חיים"

   

  לקבלת ייעוץ עם הצוות המקצועי

  לקבלת ייעוץ עם הצוות המקצועי

   לשירותים נוספים

   מהן קבוצות תמיכה?

   קבוצות תמיכה מבוססות על מפגשים בין אנשים המתמודדים עם בעיות נפוצות כדי לשתף את מה שמטריד אותם. באמצעות שיתוף חוויות, הם מסוגלים להציע תמיכה, עידוד ונוחות לחברי הקבוצה האחרים, ולקבל את אותו הדבר בתמורה.

   מכון הרמוניה ייעוץ והדרכה מתמחה בטיפול בהתמכרויות ובהתנהגויות מזיקות, ומציע שירותי תמיכה קבוצתיים ופרטניים לאנשים שסובלים מהתמכרויות.

   התרומה של קבוצות תמיכה להתאוששות

   במהלך תקופה מאתגרת או טראומטית, בני משפחה וחברים עשויים להזדהות, אבל הם לא תמיד יודעים מה לומר או מה הדרכים הטובות ביותר לעזור כמו הסיוע המוצע במסגרת קבוצות תמיכה. רופאים ואנשי מקצוע בתחום הבריאות עשויים לפעמים להציע תמיכה רגשית קלה, אך המיקוד העיקרי שלהם הוא תמיד רפואי.

   קבוצות תמיכה פותחו כדי לחבר אנשים המתמודדים עם נסיבות קשות דומות. זה עשוי להיות התמודדות עם מצב רפואי ספציפי, כגון סרטן או דמנציה, בעיה נפשית כמו דיכאון, חרדה, שכול או התמכרות, למשל, או טיפול בבן משפחה או חבר המתמודד עם בעיות אלו.

   חברי קבוצת תמיכה מכירים את הבעיה מבפנים

   אין זה משנה עם איזה נושא אתם או אדם אהוב מתמודדים, התרופה הטובה ביותר יכולה להיות לעתים קרובות קולם של אנשים שמבינים את התהליך שאתם עוברים ומציעים תמיכה מתוך נקודת המבט של מי שמכיר את הבעיה מבפנים ומקרוב.

   קבוצות תמיכה מציעות מקומות בטוחים שבהם ניתן לקבל מידע מעשי, בונה ומועיל. היתרון הוא הצעת וקבלת עידוד, ולמידה מקיפה על התמודדות עם הבעיות באמצעות חוויות משותפות. החוויות של אחרים שמתמודדים עם אתגרים דומים מאפשרות לחברי הקבוצות להרגיש פחות לבד בצרות שלהם.

   בשורה התחתונה, חשוב לזכור את הסיבות להצטרפות לקבוצת תמיכה

   כשאתם מרגישים שהמצב אינו יכול להיות חמור יותר, קבוצות תמיכה מסייעות בהתמודדות עם הבעיות ובחינתן באור חיובי יותר. אחד הצעדים הטובים ביותר שתוכלו לנקוט בהם לקראת הרגשה טובה יותר הוא לאזור אומץ לזהות קבוצת תמיכה מתאימה ולהתחיל להשתתף.

   במכון הרמוניה ייעוץ והדרכה מתקיימים במשך שנים רבות מפגשי תמיכה קבוצתיים שמיועדים לאנשים שסובלים מהתמכרויות והתנהגויות מזיקות, וחברי הקבוצה מספקים מסגרת בטוחה ודיסקרטית ללוות את המכורים בתהליך הגמילה שלהם.

   איך עובדת קבוצה טיפולית?

   לאחר השלמת הטיפול בהתמכרות – בין אם זה בשחרור ממוסד טיפולי מגורים ובין אם תוך כדי השתתפות בייעוץ או בתוכנית חוץ – מתחיל שלב התמיכה במסגרת קבוצות טיפוליות כדי לשמור על החלמה. מכון הרמוניה ייעוץ והדרכה מפעיל מסגרות טיפולים קבוצתיים לאנשים שהשלימו תוכניות גמילה מהתמכרות ומהתנהגויות מזיקות.

   חשיבות קבוצות טיפוליות

   אם סיימתם תוכנית גמילה מהתמכרות, נוכחות קבועה במפגשי קבוצות טיפוליות מספקת מבנה ליצירת שגרת יומיום חדשה, והקבוצות מציעות אפשרויות חיבור לאנשים שעברו את התהליך, כך שההתמודדות עם חיים ללא התמכרות מתבצעת בליווי ותמיכה של אנשים שמתמודדים עם אותו תהליך.

   קבוצות תמיכה מציעות מרחבים בטוחים הרחק מגירויים שעלולים להפעיל את ההתמכרות מחדש, ומציעות הזדמנות ללמוד כישורי התמודדות חדשים ובריאים. יש מגוון קבוצות טיפוליות לבחירה, אבל בדיוק כמו בטיפול בשימוש בחומרים, אין פתרון אחד שמתאים לכולם.

   חשוב למצוא את קבוצת התמיכה שמציעה את ההתאמה הטובה ביותר, ולזכור שההשתתפות בכל קבוצה עשויה להרגיש קצת אחרת גם אם מטרת הקבוצה מבוססת על תוכנית אחת משותפת לכל הקבוצות.

   תוכניות 12 הצעדים

   קבוצות טיפוליות שמבוססות על תוכניות 12 הצעדים, כמו אלכוהוליסטים אנונימיים (AA) ו-Narcotics Anonymous (NA) זמינות בכל מקום בארץ.

   התוכנית מבוססת על '12 הצעדים' המפורסמים במטרה לקבל את העובדה שאדם חסר אונים לגבי החומר (או התנהגויות במקרה של הימורים, אכילת יתר, מין וכו') וכי למצוא 'כוח עליון' (או אלוהות כפי שהיא נתפסת בעיני המכור) הוא המפתח להחלמה.

   החלמה מוגדרת על ידי התנזרות ורוב האנשים בקבוצות תמיכה סופרים את הימים מאז הפסיקו את התמכרותם, באמצעות אפליקציות או שיטות אחרות לתיעוד מהלך הגמילה.

   בשורה התחתונה, השתתפות בקבוצות טיפוליות צריכה להיות חלק מתוכנית טיפול מקיפה

   חשוב להבין שתוכניות קבוצות טיפוליות אינן מהוות תחליף לייעוץ פרטני או טיפול קבוצתי. תוכניות החלמה כוללות לרוב קבוצות תמיכה בנוסף לייעוץ קבוע, טיפול קבוצתי וטיפול רפואי שוטף, או כל שירות תמיכה וליווי מקצועי אחר שזמינים במסגרת השירותים המוצעים במכון הרמוניה ייעוץ והדרכה, שיש לו ותק של שנים רבות בתמיכה וטיפול באנשים שסובלים מהתמכרויות והתנהגויות מזיקות.